Jak znaleźć szczęście w życiu codziennym?

drzewo

Szczęścia nie trzeba wcale szukać w idealnym związku, perfekcyjnie szczupłej sylwetce, osiągnięciach zawodowych czy dużych pieniądzach. Sztuką jest właśnie umieć odnaleźć je zawsze, niezależnie od swojego położenia i zastałych okoliczności. Osoby, które wiedzą, jak czerpać radość z małych rzeczy, tak naprawdę nie muszą przejmować się stanem swojego konta czy relacjami z bliskimi, bo choć te rzeczy mogą pogarszać jakość ich życia, to nie odbierają im poczucia szczęścia. Radość da się odczuwać absolutnie zawsze. Warto więc po prostu się za nią rozglądać. Często bowiem to szczęście ma się dosłownie na wyciągnięcie ręki, tyle że po prostu się go nie dostrzega albo celowo się go unika.

W odczuwaniu szczęścia na pewno pomaga praktyka uważności. Ludzie często po prostu nie dostrzegają tych różnych miłych rzeczy, bo są za bardzo skupieni na tym, co negatywne i złe. Potrafią dniami i nocami rozmyślać na temat jednej małej kłótni z kolegą z pracy, zapominając o tym, że w tym samym okresie zdarzyło im się zawiązać dwie bliższe relacje z innymi ludźmi. Każdy sam decyduje o tym, na czym skupi własną uwagę.

Nawet leczenie depresji w jakimś stopniu obejmuje właśnie naukę uważności i opanowanie umiejętności skupiania się na tym, co jest tu i teraz. Smutek i złość często są zresztą jedynie formą strachu przed tym, co może się zdarzyć. A czy naprawdę trzeba myśleć tak dużo o tym, co jeszcze się nie przydarzyło i co najprawdopodobniej nigdy się nie przydarzy? Przyszłość to przecież totalna abstrakcja. Osoba skupiona na teraźniejszości rzadko kiedy ma natomiast powody do tego, by odczuwać smutek.

Jak czerpać radość z każdego dnia? Otóż wystarczy na tym dniu się skupić i zacząć go prawdziwie przeżywać, ciesząc się z najmniejszych nawet rzeczy. Krótka miła pogawędka z dawno niewidzianym sąsiadem może przecież doskonale ułożyć cały dzień. Każdy jest też kowalem swojego losu. Każdy decyduje o tym, czy robi to, co daje mu prawdziwą przyjemność, czy też sam skazuje się na wieczne cierpienie.

Jeżeli podobają Ci się artykuły na tej stronie, zawsze możesz złożyć wizytę na naszym drugim portalu https://opoleinfo.pl.